Slováci si kupujú chalupy v Alpách a pri mori

Pekný domček pri mori, v neďalekom prístave sa na vlnách pohojdáva zakotvená loď a pred vami perspektíva pár týždňov alebo aj celého mesiaca stráveného na pláži v žiari slnečných lúčov.
 
Takýto sen sa stáva realitou pre čoraz väčší počet Slovákov, ktorí si kupujú nehnuteľnosti v zahraničí. Láka ich nielen Francúzsko, Taliansko alebo Španielsko, ale aj zámorské destinácie ako Florida, Dominikánska republika apod.
 
Najväčšiemu záujmu sa ale medzi Slovákmi tešia nehnuteľnosti v Chorvátsku. Oproti najexkluzívnejším lokalitám ako je francúzske Azúrové pobrežie alebo talianske Toskánsko sú ceny na nižšej úrovni, našinci sa navyše na Jadrane cítia ako doma. Nákup realít občanmi Európskej únie tu nie je nijako komplikovaný, jediné, na čo si treba dať pozor je dôkladné preverenie nehnuteľnosti. Odporúča sa vykonávať nákup pokiaľ možno cez realitnú kanceláriu, ktorá má v danej lokalite dostatok osvedčených partnerov a so zaistením všetkých potrebných náležitostí dostatočné skúsenosti. Komplexné služby spojené s nákupom chorvátskych nehnuteľnosti vám poskytne napr. realitná spoločnosť Rellox, ktorá je najväčším predajcom zahraničných nehnuteľností v regióne strednej a východnej Európy..
 
Slovenskí majitelia nehnuteľností v prímorských oblastiach Európy sú síce v porovnaní s ďalšími cudzincami v menšine, jasne ale ukazujú, že apartmán pri mori nie je záležitosť len pre tých najbohatších. Vždy záleží na lokalite a konkrétnej nehnuteľnosti, ale nechať sa budiť šumením vĺn a slnečnými lúčmi vychádzajúcimi nad morským obzorom môže byť reálne takmer pre každého, kto je ochotný investovať podobnú sumu, akú by zaplatil za bývanie v Bratislave.
 
Ale neláka len bývanie pri mori. Ďalšou oblasťou, ktorá je cieľom pozornosti pre Slovákov pozerajúcich sa po zahraničných nehnuteľnostiach, sú Alpy. Logicky najväčší záujem je o geograficky najbližšie reality v Rakúsku. Príliš pozadu ale nezostávajú ani Dolomity alebo francúzske Savojské Alpy. Slováci nakupujú vo Švajčiarsku skôr výnimočne. Krajina helvétskeho kríža je destináciou pre tú najnáročnejšiu klientelu a to sa prejavuje aj na cenách nehnuteľností.
 
Alpské strediska nelákajú len pre vynikajúce lyžiarske podmienky, ktoré tu sú bezkonkurenčné. Plnými dúškami si môžete užívať aj après ski. V dnešnej dobe sa navyše jedná o miesta ponúkajúce bohatú ponuku vyžitia po celý rok. Popri vysokohorskej turistike, cyklistických výletoch apod. si tu môžete ochutnávať lahôdky tunajšej tradičnej kuchyne, zájsť si zaplávať do bazéna, alebo navštíviť wellness. Navyše v okolí v posledných desiatkoch rokov vyrástol tiež rad skvelých golfových ihrísk, takže milovníci prechádzok po zeleni sa tu budú cítiť ako v raji.
 
A ako je to s využitím zahraničných nehnuteľností po praktickej stránke? Časť majiteľov svoje domy či apartmány využíva výhradne pre svoju potrebu alebo pre rodinu a svojich najbližších známych. Ďalšia skupina svoju nehnuteľnosť využíva po niekoľko týždňov v roku a v zvyšnom čase ju ponúka na prenájom. Tento model vo vyhľadávaných turistických destináciách funguje veľmi dobre. O všetky starosti spojené s prenájmom sa na základe zmluvy postará špecializovaná firma a majiteľ sa okrem príjemných chvíľ trávených vo svojom dome či apartmáne môže tešiť zo zaujímavých výnosov, ktoré sa bežne pohybujú v rozmedzí od 3 do 9%.

weichert.cz

Poslať priateľovi

Email