SMART byty: prečo sa v nich dobre žije


Asi málokto si svoje vysnívané bývanie predstavuje ako panelákový byt sa stenami tenkými ako papier, cez ktoré je všetko počuť a v ktorých je v zime chladno a v lete horúco. Nie každý ale môže utiecť do vlastného domu na predmestí. Teraz sa však objavila nová možnosť – SMART byty.
 
Jedná sa o byty, ktoré sú od začiatku navrhnuté tak, aby zabezpečovali čo najpohodlnejšie bývanie, ktoré je cenovo rovnako dostupné ako klasické byty, a navyše šetrí peniaze svojou úspornou prevádzkou. Ako?
 
1. Plastové okná s trojsklom – SMART byty
Izolačný účinok je minimálne o 40 % lepší ako u okien s dvojitým zasklením, čo znamená veľkú úsporu tepla. Okná fungujú natoľko dobre, že byt je bezmála hermeticky uzavretým priestorom, takže potrebnú výmenu vzduchu zaisťuje vzduchotechnický systém.

2. Vzduchotechnika a rekuperácia – SMART byty
Systém odvetrávania vymení každú hodinu 10 % objemu vzduchu, bez toho aby ste museli otvoriť okno. Ventilácia prebieha pozvoľna a nehlučne, pretože v miestnostiach nie sú žiadne ventilátory.
Nielenže je tento spôsob efektívnejší, ale nedochádza pri ňom k žiadnym tepelným stratám, pretože teplo “starého” vzduchu sa používa na predhrievanie toho čerstvého. V lete zase vzduchotechnická jednotka funguje ako klimatizácia.
 
3. Zvuková izolácia – SMART byty
Nejotravnější na panelákoch je všadeprítomný hluk, hlavne ten z ostatných bytov. Toto časté téma susedských sporov má pritom jednoduché riešenie – kvalitná zvuková izolácia. Vďaka nej už nikdy nebudete počuť slovo od slova hádku manželov od vedľa a svoju obľúbenú hudbu si budete môcť konečne pustiť poriadne nahlas.
 
4. Inteligentné systémy – SMART byty
Prepojenie všetkých spotrebičov do jedného systému Vám umožní jednoduché ovládanie svetiel a teploty v jednotlivých miestnostiach a zároveň ušetrí energiu – v dobe Vašej neprítomnosti utlmí prevádzku všetkých spotrebičov na minimum.
 
5. Modulové bývanie – SMART byty
Nároky na životný priestor sa rôzne menia. Potrebnú flexibilitu zabezpečuje práve modulové bývania. Čo to znamená? Každý byt je jeden modul. Tieto moduly môžu fungovať samostatne, ale veľmi ľahko sa dajú spojiť do jedného obytného priestoru alebo naopak rozdeliť – bez nutnosti akýchkoľvek stavebných povolení.
 
V praxi to znamená, že si zakúpite napríklad dva byty a jeden začnete prenajímať. Každý byt bude fungovať úplne samostatne až do chvíle, kedy budete potrebovať viac miesta. Vtedy prenájom ukončíte a byty sa jednoducho spojí.
 
Výhody vymenované v článku sa môžu zdať nepodstatné, pri dlhšom obývanie ale začnú byť čoskoro dobre viditeľné. Nielen pre svoju dostupnosť, ale hlavne z hľadiska budúcich nákladov sú byty SMART elegantným kompromisom medzi panelákmi a rodinným domom. Projekt SMART byty sa nachádza v Prahe 5, lokalita Nové Butovice. Viac o novostavbách v Prahe sa dočítate na ZipRaelty.cz